خنده‌دارترین بیماری دنیا!

حتماً تا به حال شما هم سکسکه کرده‌اید، سکسکه‌ای که سبب خنده دوستانتان شده و با روش‌های مختلف سعی در قطع‌ کردن آن داشته‌اید اما آیا فکر کرده‌اید که اگر سکسکه‌تان بند نمی‌آمد، چه اتفاقی برایتان می‌افتاد؟

چارلز آسبورن آمریکایی رکورد خنده‌دارترین بیمار دنیاست که به مدت 68 سال سکسکه کرد. نمی‌دانیم 2 زن و 8 فرزندش چگونه او را تحمل می‌کردند. حتی دندان‌های مصنوعی‌اش را به خاطر سکسکه نمی‌توانست درست در دهانش قرار دهد. کسی نتوانست به او کمک کند تا اینکه اتفاقی، به زندگی عادی برگشت.
سکسکه‌ای که بی‌اختیار می‌‌آید و شما را مجبور به گفتن «ببخشید» به مشتریان یا همکارانتان می‌کند.
بر اساس آمار، مردان و زنان به طور مساوی به سکسکه مبتلا می‌شوند البته سکسکه طولانی که بیش از 48 ساعت طول می‌کشد در مردان شایع‌تر است.

*سکسکه‌ها قبل از تولد می‌آیند

سکسکه به دلیل انقباضات‌ ناخودآگاه‌ و مکرر عضله‌ دیافراگم در فرد به وجود می‌آید که البته نگران‌کننده نیست اما هنگامی که قطع نشود به عنوان یک بیماری محسوب شده و فرد را دچار نگرانی می‌کند.
معمولاً افرادی که در شب پرخوری می‌کنند یا از نوشابه‌های گازدار استفاده می‌کنند به سکسکه دچار می‌شوند؛ در ضایعات مغزی، ضربه و تومورهای مغزی و یا به دنبال بی‌هوشی‌ها نیز امکان بروز سکسکه وجود دارد.
مهرداد یلداشخان، پزشک عمومی می‌گوید: سکسکه یا هیپکاپ پدیده طبیعی زودگذری است که به علت تحریک عصب فرنیک یا تحریک دیافراگم به وجود می‌آید و البته تحریک دیافراگم نیز به وسیله این عصب تولید می‌شود.
وی می‌افزاید: سکسکه در بسیاری از موارد هیچگونه مشکلی را به وجود نمی‌آورد اما گاهی نیز علامت بیماری است و عصبی بودن فرد، اختلالات قلبی و بیماری‌های عفونی از علت‌هایی است که سبب به وجود آمدن سکسکه می‌شود.
این پزشک عمومی ادامه می‌دهد: در بیماری‌های زخم معده، اثنی عشر و تورم‌های معده گاهی سکسکه تنها علامتی است که وجود دارد و نشانه بروز این بیماری‌ها در فرد است.
پزشکان معتقدند، همه‌ افراد حتی‌ جنینی‌ که‌ در رحم‌ مادر وجود دارد، ممکن‌ است‌ دچار سکسکه‌ شوند و مهم‌ترین علل به وجودآمدن سکسکه را خوردن‌ و آشامیدن‌ غذا یا نوشیدنی‌ داغ‌ یا مواد تحریک‌ کننده، ذات ‌الریه، مصرف مشروبات الکلی و برخی از داروها، اختلالات‌ معده‌، مری‌، روده‌ یا لوزالعمده، حاملگی، تحریک‌ مثانه، هپاتیت‌، گسترش‌ سرطان‌ از یک‌ قسمت‌ از بدن‌ به‌ کبد، سابقه‌ عمل‌ جراحی‌ اخیر به خصوص جراحی‌ روی‌ شکم‌، خنده شدید و عوامل عاطفی می‌دانند.
سیدجواد آرامی، روانشناس می‌گوید‌: در مجموع سکسکه را می‌توانیم یک بیماری جسمانی روانی در نظر بگیریم که ممکن است هیجان شدید یا خوردن غذای بسیار داغ، شدت آن را افزایش دهد و بیشتر به تنفس بر می‌گردد که موجب یک وقفه تنفسی در فرد می‌شود.
وی عنوان می‌کند: اگر بتوانیم آرامش را در فرد بیشتر و هیجانش را کنترل کنیم، سکسکه در فرد قطع می‌شود.
سکسکه کودک نیز به سبب ورود هوا به معده کودک، در هنگام شیرخوردن به وجود می‌آید و انبساط ناگهانی معده به خاطر حجم زیاد هوا، موجب انقباض دیافراگم شده و سکسکه را در پی دارد.
معمولاً سکسکه در نوزادان بسیار دیده می‌شود و احتمالا به سبب آن است که پرده دیافراگم، هنوز به طور کامل رشد نکرده است و خوشبختانه این انقباضات، همراه درد نیست و مشکلی را برای نوزاد به وجود نمی‌آورد و سبب گریه‌اش نمی‌شود.
پزشکان معتقدند، در هنگام سکسکه کودک، تنها لازم است آرامش خود را حفظ کنید تا سکسکه برطرف شود و اگر طول کشید، کودک را چند دقیقه به شکم صاف بخوابانید.

* آب خنک بخورید فقط برای رفع سکسکه!

اگر چه تاکنون درمان‌هایی برای سکسکه ارائه شده است اما این روش‌ها همگی برای سکسکه‌های کوتاه مدت مفید است و سکسکه‌ طولانی‌ مدت‌ باید تحت‌ بررسی‌ پزشکی‌ قرار گیرد.
یلداشخان، پزشک عمومی بیان می‌کند: سکسکه اگر طول نکشد مسئله مهمی نیست اما اگر زیاد طول بکشد، حالت عصبی را برای شخص به وجود می‌آورد و در روان فرد تأثیرگذار است و منجر به مختل‌شدن در برخی کارها که با مردم سر و کار بیشتری دارد مانند پزشکان و خبرنگاران یا کسانی که مستقیم با مردم صحبت می کنند، می‌شود.
وی عنوان می‌کند: برای درمان سکسکه در گذشته کارهای معمولی مانند تحریک عصبی شدید را به طور ناخودآگاه در فرد به وجود می‌آوردند و یا توصیه به نوشیدن آب سرد جرعه‌جرعه می‌کردند که میسر نیز واقع می‌شود.
این پزشک عمومی با اشاره به اینکه در مواردی که سکسکه قطع نمی‌شود پزشک مجبور به تجویز دارو است، تصریح می‌کند: «فلوواربی تارها» نخستین تجویز پزشکان است و مرحله بعدی نیز تحریک «نازو فارن» است که از راه بینی شیئی را وارد حلق می‌کنیم و تا زمانی تحریک می‌کنیم که سکسکه قطع شود.
یلداشخان می‌گوید: در موارد دیگر سر شخص را وارد یک کیسه پلاستیکی می‌کنیم تا تنفس کند و این عمل موجب می‌شود گازکربنیکی که فرد تنفس می‌کند 10 تا 15 درصد اضافه شود و در نهایت تحریک عصب «فرنیک» کم یا از بین برود.
وی ادامه می‌دهد: در موارد بسیار شدید از داروهای آرام‌بخش قوی مانند «پروماتزین‌ها» استفاده می‌شود و در مواردی که در گذشته بوده است، جراحی روی عصب فرنیک انجام می‌دهند که البته عوارضی را نیز به همراه دارد.
این پزشک عمومی اذعان می‌کند: گاهی تزریق «کرتن» نیز در برخی افراد سبب تولید سکسکه می‌شود اما در مجموع هر عاملی که عصب فرنیک را به هر دلیلی تحریک کند مانند لقمه‌ای بزرگ را که سفت نیز باشد نجویده و به زور قورت دهیم، سکسکه ایجاد می‌شود.
یلداشخان می‌افزاید: خوشبختانه در موارد بسیاری سکسکه خوش خیم است اما گاهی اوقات نیز که طولانی می‌شود، بیمار عصبی و ناراحت شده و از کار و زندگی ساقط می‌شود.
در مورد عوامل سکسکه نیز سیدجواد آرامی می‌گوید: در هر بیماری جسمانی عوامل روانی نیز مخل هستند و هیچ بیماری جسمی نیست که عوارض روانی نداشته باشد البته بیماری‌هایی که پایه فیزیولوژیکی نداشته باشند بسیار کم هستند و در حقیقت بیماری‌های جسمی و بیماری‌های روانی بر روی یکدیگر تاثیرگذارند.
وی ادامه می‌دهد: در بیماری‌ سکسکه عوامل فیزیولوژیکی بسیاری موثرند اما بسیاری اوقات شروع سکسکه با یک اتفاق روانی مانند ترسیدن شروع می‌شود که نمونه آن خانمی بود که به سبب آمدن دزد در خانه‌اش دچار سکسکه شده بود و سکسکه‌اش قطع نمی‌شد.
وی می‌افزاید: هنگامی که به یک بیماری جسمانی و روانی اهمیت زیادی داده شود آثار آن را نیز بیشتر می‌بینیم به عنوان نمونه کسی که دارای فشارخون است اگر یک موضوع موجب شود که توجه بیشتری به ضربان قلبش داشته باشد این موضوع سبب می‌شود تپش قلب شخص نیز بالاتر رود.
آرامی بیان می‌کند: سکسکه با نگه‌داشتن چندلحظه‌ای تنفس از بین می‌رود اما به سبب اینکه فرد گاهی از به وجود آمدن آن می‌ترسد و کنجکاوی می‌کند که چرا سکسکه به وجود آمده چه دلیلی داشته است، اینگونه تفکرات سبب می‌شود شدت آن افزایش پیدا کند.
وی اضافه می‌کند: در حال حاضر در طب نوین سعی می‌کنند اختلالات روحی را حتی برای بیماران سرطانی با ارائه خدمات روانشناختی درمان کنند.

*سکسکه خنده‌دار است و زیادش…

همان سکسکه‌ای که خنده‌دارترین بیماری دنیا بود اگر از حد بگذرد، آزاردهنده می‌شود و شاید هم اعصاب خرد کن ترین بیماری شود.
اگر سکسکه را نتوانسیم با ترسیدن و شوک‌های عصبی و روش‌ مادربزرگ‌ها درمان کنیم، شاید عوامل دست به دست هم داده‌اند تا رکورد دار خنده‌دارترین بیماری دنیا شویم.

سیمرغ

Advertisements
%d هاوشێوەی ئەم بلۆگەرانە: